صفحه اصلی > اخبار > اخبار و اطلاعات عمومی 


  چاپ        ارسال به دوست

امیدهایی در ایجاد حس در پوست مصنوعی


پژوهشگران "مؤسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان"(École polytechnique fédérale de Lausanne) سوییس در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه یک پوست مصنوعی شده‌اند که ضمن ارائه بازخورد لمسی(haptic) در زمان واقعی به شکل لرزش، قابلیت لمس اشیا به صورت طبیعی را نیز برای کاربر فراهم می‌کند.

 از آنجا که حسگرها و محرک‌ها کاملا درون این پوست تعبیه شده‌اند، امکان کنترل تقریباً همزمان سیستم فراهم است و به همین دلیل می‌توان از آن برای انواع کارهای توانبخشی، تحقیق و همچنین فناوری واقعیت مجازی و برنامه‌های بازی استفاده کرد.
این پوست الکترونیکی از سیلیکون به عنوان ماده پایه استفاده می‌کند و علاوه بر آن الکترودهای قابل انعطاف، "فعال کننده‌های هوایی"(pneumatic actuators) و یک غشا از اجزای اصلی آن هستند.
این دستگاه از حسگرهای کششی برای اندازه‌گیری چگونگی تغییر شکل آن استفاده می‌کند که می‌تواند در زمان واقعی توسط مؤلفه بازخورد لمسی مورد استفاده قرار گیرد و برای کاربران راهی برای ایجاد یک حس لمس بسیار طبیعی فراهم می‌کند که می‌تواند با سایر فناوری‌ها مانند واقعیت مجازی مورد استفاده قرار گیرد.
از این غشاء برای ایجاد محفظه‌ای استفاده می‌شود که با استفاده از یک پمپ ریز تا ۱۰۰ برابر در ثانیه می‌تواند باد کرده و خالی شود و لرزش‌هایی ایجاد می‌کند که حس متفاوتی برای کاربر ایجاد خواهد کرد.
کل دستگاه می‌تواند تا چهار برابر طول عادی خود کشیده شود و در حین کار می‌تواند حداقل یک میلیون برابر چنین کششی را تحمل کند.
"هارشال سونار"(Harshal Sonar) دانشمند برجسته این تحقیق گفت: گام بعدی پژوهشگران تهیه یک نمونه اولیه کاملاً پوشیدنی برای برنامه‌های کاربردی در توانبخشی و واقعیت مجازی و واقعیت افزوده است. این نمونه اولیه همچنین در مطالعات علوم اعصاب مورد آزمایش قرار خواهد گرفت و در آنجا پژوهشگران خواهند توانست از آن برای شبیه‌سازی بدن انسان در هنگام تحریک فعالیت مغزی پویا در "آزمایشات رزونانس مغناطیسی"(magnetic resonance experiments) استفاده کنند.

منبع: مؤسسه پلی‌تکنیک لوزان سوئیس


٠٠:٤٣ - دوشنبه ٨ مهر ١٣٩٨    /    شماره : ١١٣٥    /    تعداد نمایش : ٣٣٥با ما مرتبط باشید!

تهران ، ونک ،گاندی شمالی ، خیابان برادران شریفی پلاک14 ،طبقه چهارم ،زنگ چهار

02188202914-02188292915
02188783761-02188874564