صفحه اصلی > اخبار > اخبار و اطلاعات عمومی 


  چاپ        ارسال به دوست

انواع زگیل و آنچه باید دانست


متخصص پوست با بیان اینکه زگیل یکی از شایع‌ترین بیماری ویروسی پوست است، تصریح کرد: ویروس عامل زگیل وقتی وارد لایه‌های سطحی پوست شد باعث افزایش تولید مثل و تکثیر این سلول‌ها و در نتیجه پیدایش دانه‌های برجسته می‌شود.
دکتر عباس درجانی متخصص پوست و مو با بیان اینکه عامل زگیل نوعی ویروس به نام ویروس زگیل انسانی است، گفت: تاکنون بیش از ۵۰ نوع از این ویروس شناسایی شده  که هر کدام از آنها تمایل دارد در نقطه خاصی از بدن مثل زگیل پشت دست، زگیل کف دست و پا، زگیل تناسلی و غیره ایجاد شود.
عضو انجمن متخصصین پوست ایران با بیان اینکه زگیل یکی از شایع‌ترین بیماری ویروسی پوست است، تصریح کرد: ویروس زگیل وقتی وارد لای‌ های سطحی پوست شد باعث افزایش تولید مثل و تکثیر این سلول‌ها و در نتیجه پیدایش دانه‌های برجسته می‌شود.
درجانی با بیان اینکه زگیل در هر کشور و هر نژادی دیده می‌شود، گفت: این بیماری در هر سنی می‌تواند بروز کند هرچند در شیرخوارگی و اویل کودکی ناشایع است، اما میزان شیوع زگیل در سنین مدرسه افزایش یافته به‌طوری‌که در ۱۲ تا ۱۶ سالگی به حداکثر خود می‌رسد و بعد از آن میزان شیوع آن به تدریج کاسته می‌شود غیر از زگیل تناسلی که معمولا در افراد بزرگسال دیده می‌شود.
وی ادامه داد: باید توجه داشت که خراش‌ها و آسیب‌های کوچک پوستی نقش مهمی در ورود ویروس به داخل پوست دارند به عنوان مثال می‌توان از افزایش و گسترش زگیل در صورت مردان به‌دنبال تیغ زدن و یا افزایش شیوع زگیل در کودکانی که عادت به گاز گرفتن ناخن و یا کندن ریشه ناخن دارند نام برد.
متخصص پوست و مو با اشاره به سیر و پیش آگهی بیماری زگیل گفت: در خیلی از موارد زگیل به‌طور خودبخودی بهبود می‌یابد اگرچه سیر آن متغیر است، به‌طوریکه تعدادی در طی هفته‌ها یا ماه ها از بین می‌روند در حالی که تعدادی دیگر ممکن است برای سال‌ها و حتی تنها آخر عمر باقی بمانند.
وی زگیل معمولی، نخی و انگشتانه ای شکل، کف و دست و پا، مسطح و تناسلی را از انواع زگیل عنوان کرد.
درجانی با اشاره به مهم‌ترین اقدامات بهداشتی درمانی در رابطه با زگیل، تصریح کرد: در صورت نیاز به درمان باید با پزشک متخصص پوست مشورت شود.
وی یادآور شد: باید از مصرف خودسرانه دارو و موادی که به وفور در کوچه و بازار و توسط افراد مختلف توصیه می‌شوند خودداری شود؛ زیرا بسیاری از این مواد می‌توانند باعث پیدایش زخم‌های عمیق پوستی، عفونت‌های مختلف و نهایتا جوشگاه‌های دائمی پوست شوند.
متخصص پوست و مو ادامه داد: اگرچه در ابتلاء به زگیل استعداد فردی مهم است ولی با خودداری از استفاده از وسایل شخصی بیمار از جمله دمپایی، کفش، حوله، وسایل اصلاح و غیره می‌توان از ابتلاء به این بیماری جلوگیری شود.
وی تاکید کرد: از دستکاری و کندن زگیل خودداری شود چون این امر می‌تواند باعث پخش و گسترش زگیل به سایر قسمت‌های بدن شود.
درجانی در پایان خاطرنشان کرد: در ناحیه ریش توصیه می‌شود برای مدتی از اصلاح با تیغ خودداری شود چون این کار باعث ازدیاد و پخش زگیل می‌شود.

منبع: ایسنا


٠٠:٤٠ - دوشنبه ٨ مهر ١٣٩٨    /    شماره : ١١٣٤    /    تعداد نمایش : ٣٩٠با ما مرتبط باشید!

تهران ، ونک ،گاندی شمالی ، خیابان برادران شریفی پلاک14 ،طبقه چهارم ،زنگ چهار

02188202914-02188292915
02188783761-02188874564